Zverejnenie príspevku / stránky na vybrali.sme.sk Tlač / PDF príspevku / stránky

25.3.20
0

Bavlnené rúška som začala vyrábať hneď v deň, keď bol na Slovensku potvrdený prvý výskyt koronavírusu. Rozdala som ich rodine, priateľom, susedom, kolegom... 

Prinášam návod pre tých, ktorí majú obavy sa do toho pustiť, nie je to nič zložité, šijací stroj sa nachádza skoro v každej rodine. 

Bavlnené látky tak isto, plachty, návliečky, ktoré môžete obetovať, blúzky a košele, z ktorých ste vyrástli :) Látky treba vopred vyprať, ožehliť.

Jediný problém, keď chcete rúškami obdarovať kopu ľudí - sú gumičky. Nikto nemá doma v zásobe 100 metrové balenia a galantérie sú zatvorené. Šnúrky sa mi neosvedčili, je to veľmi nepraktické. A ako povedala moja kamarátka - kazí to účes :D
Keď som sa poobzerala po byte, čo by som mohla použiť namiesto gumičiek a mám toho doma veľa - nápad bol na svete!
Nastrihala som vyradené bavlnené tričko, najlepšie s elastanom na 1cm pásik, ponaťahovala a vytvoril sa mi špagátik rúrkovitého tvaru. Oveľa lepšie pruží ako gumičky a je príjemný aj za uchom.

Na šitie obyčajného, skladaného rúška potrebujete veľkosť látky
  • pre dospelého 20x34cm
  • pre deti 18x32cm
pre obe 11cm drôtik a dve 14 cm gumičky, alebo pružné šnúrky

Látku prehnete na polovicu a zošijete, aby vám vznikol tunel, ktorý prevrátite a prežehlíte.
Podľa nákresu naskladáte látku, prešijete a znova prežehlíte. Do vrchnej časti vložíte pred prešitím drôtik.

Používam obyčajný bužírkový, nachádza sa v rôznych kábloch.

Šnúrku som prichytávala iba na kraji rúška. Ak by ste mali mäkšiu bavlnu, môžete po krajoch vytvoriť tunel a navliecť šnúrku, či gumičku dovnútra.

Rúško je hotové, ak budete mať iba jedno a nestihnete ho prať každý deň, určite do vždy večer prežehlite. 

Keď si nájdete viac času pohrať sa s rúškami - našla som strih pôvodom z Číny. Toto rúško ozaj fantasticky sedí a oveľa lepšie sa pod ním dýcha. Tiež ho treba šiť dvojmo.


strih pre deti
strih pre dospelýchStačí si obrázok stiahnuť, dať tlačiť v pôvodnej veľkosti a vystrihnúť. Ja som sa najprv pustila do detských :)

Verím tomu, že keď sa pozriete okolo seba, nájdete kopu ľudí, ktorí by takéto rúško potrebovali. Aj keď ušijete jedno, dve, má to význam. Môžete tým niekomu zachrániť život, pritom tomu obetujete len pár minút z vášho voľného času :) 

Gabika
0 komentárov:

Zverejnenie komentára